Meble w wyrazistych barwach, czyli styl retro w naszych domach
Przeszłość fascynuje nie tylko zawodowych historyków, którzy badają ją, wyciągają wnioski i pokazują, że historia kołem się toczy. Bardzo często spotyka się osoby amatorsko interesujące się tą dziedziną, która jest po prostu ich pasją. Jeszcze inni lubią najzwyczajniej w świecie powspominać lata przeszłe. Wszystkie te osoby łączy to co minione, odległe, czasem dobre, czasem złe, ale będące już częścią świata, który przeminął. Niektórzy tęsknią za latami pięćdziesiątymi, sześćdziesiątymi czy siedemdziesiątymi ubiegłego wieku, kiedy to istniała Polska Rzeczpospolita Ludowa. Inni tęsknią za czymś, czego nie uświadczyli osobiście, ale widzieli na filmach, jak wyglądała w tym okresie Ameryka i to właśnie do tego stylu ich ciągnie, ten styl sprawia, że chcieliby mieć go na własność teraz, gdy jest to możliwe. Styl retro przyciąga mnogością kolorów i energią, którą wypełnione były te trzy minione dekady, a którą z powodzeniem można wyposażyć swoje aktualne cztery kąty. Pomieszanie nowoczesności z historią czy stylizacja mieszkania na lata ubiegłe daje niepowtarzalne efekty.
Amerykańskie lata 50.
Okres ten zwany jest również modernizmem amerykańskim. Charakteryzuje się minimalizmem, który objawia się w braku nadmiaru mebli oraz ich prostocie, która jednak również ma w sobie coś oryginalnego: cienkie nóżki. W odważniejszej wersji tego stylu dominują kolory różowy, turkusowy – oba z różnymi odcieniami, głównie tymi bardziej intensywnymi. W wersji „spokojniejszej” pojawiają się kolory: brązowy, beżowy, granatowy, które wspólnie tworzą udane kompozycje. Meble mają proste lub zaokrąglone kształty, są tapicerowane skórą lub wykonane z forniru. Za odbiór wizualny pomieszczenia odpowiadają również różnego typu dodatki: lampy „grzybki”, kolorowe wazony i misy wykonane ze szkła, a na ścianach tapety z motywami roślinnymi lub geometrycznymi.
Lata 60. w Ameryce
Okres ten, to czas pop-artu i A. Warhola. We wnętrzach pojawiają się plastikowe krzesła na jednej nodze, fotele w kształcie kuli lub z drewnianymi podłokietnikami i możliwością odchylenia, a także stoliki zwane nerkami (ze względu na zaokrąglony kształt). Drewno jest wszechobecne, stosowane nie tylko w meblach, ale również np. na ścianach pod postacią boazerii. Dominują żywe kolory: czerwony, niebieski, żółty, pomarańczowy, które niekiedy porażają swoją słodkością i cukierkowością. W opozycji do nich stoją również popularne w tym okresie spokojne, kontrastowe zestawienia bieli i czerni – ich ponadczasowość jest nie do opisania. Pojawiają się również inne „spokojne” kolory: zielony i delikatny brązowy. Jako dodatki mogą posłużyć reprodukcje obrazów pop-art, wszędzie spotkać można również plastik pod różnymi postaciami.
Kolorowe lata 70.
W okresie tym nastąpił rozwój kulturalny, infrastrukturalny i medialny. Wnętrza urządzane w tamtych latach stawiały na wolność i bogatą kolorystykę, w której dominowały barwy ziemi: brązowy, beżowy, piaskowy, pomarańczowy, a które inspirowane były przez podróże do Indii czy Maroka. Króluje ekstrawagancja i niczym nieograniczona idea wyrażania siebie. Do tego dochodzi nowoczesność i futuryzm – w mieszkaniach pojawiały się np. niestojące, ale podwieszane fotele. Meble były wykonane z elementów drewnianych, stalowych, plastikowych. Wnętrze lat 70. nie mogło obejść się bez szklanych dodatków, np. wazonów, a także motywów kwiatowych i geometrycznych na ścianach (tapety, obrazy) lub abażurach lamp wolnostojących, z długą, chromowaną nogą. W wyposażeniu nowoczesnych, aktualnych mieszkań, ciekawe są urządzenia elektryczne, które stylizowane są na tamtą epokę.
Więcej wpisów w tej samej kategorii
- Meble dębowe kolejnych pokoleń. Wyjątkowy design i stolarskie rzemiosło
- Wykończenie powierzchni mebli a ich pielęgnacja
- Kuchnia drewniana – klasyczne piękno
- Wigilia przy dębowym stole . Jak wprowadzić świąteczny nastrój do wnętrza?
- Magiczny świat w pokoju dziecka
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl skandynawski, rustykalny i kolonialny
- Jak dobrać kolor ścian do białych mebli?
- Czy białe meble pasują do sosnowego parkietu?
- Meble w stylu retro a wykończenie ścian. Kamień, tapeta czy jednolity kolor?
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl prowansalski, klasyczny i nowoczesny
- Kredensy kuchenne wracają do łask
- Białe meble Roma – styl i elegancja
- Kolekcja Genua – minimalizm w eleganckim wydaniu
- Praktyczny schowek - skrzynie i kufry Woodica
- Meble z góralską duszą
- Biurka Woodica idealne do pracy i nauki
- Zalety drewnianych mebli dziecięcych
- Meble dopasowane do obiektów gastronomicznych
- Francuska nuta w kolekcji Nicea
- Klasyka w najlepszym wydaniu
- Wymarzona sypialnia
- Kontrola jakości w przemyśle meblowym
- Meble w wyrazistych barwach, czyli styl retro w naszych domach
- Mała rzecz, duży efekt – uchwyty, zawiasy i prowadnice w naszych meblach
- Dlaczego nasze meble są odpowiedzią na Państwa potrzeby?
- Jakie meble kochają Polacy?
- Cech stolarzy – kiedyś i dziś
- Ponadczasowość mebli klasycznych
- Polskie meble drewniane
- Dobre, bo polskie!
- Oferowane sposoby wybarwiania mebli na kolor biały