Meble w stylu retro a wykończenie ścian. Kamień, tapeta czy jednolity kolor?
Różnorodność retro mebli
Mogą być wykonane z forniru, tapicerowane, drewniane, wyposażone w elementy wykonane z plastiku i metalu – wszystko zależy od tego jak daleko wstecz się posuwamy. Podobnie jest z ich formą – do wyboru mamy meble na cienkich nóżkach, podwieszane fotele-kule, stoły nerkowce, słynny fotel „366” i wiele innych. Do gry wkracza nasz zmysł artystyczny i kierunek retro, który chcemy obrać. Należy jednak pamiętać, że same meble to nie wszystko. Istotne są także sposoby wykończenia ścian, które w znaczący sposób dopełniają kompozycję wnętrza i dodają jej czaru.
Wykończenie ścian w retro aranżacji
Ponownie przenosząc się wstecz, z pewnością dotrzemy do miejsca, w którym na ścianie znajdują się tapety. To właśnie one były swego czasu bardzo popularne i cieszyły swoją obecnością w wielu domach. Zwykle były to tapety papierowe o drobnych wzorkach i zerowym połysku. Drugą opcją były te zdecydowanie mocniej zdobione, połyskujące złotymi bądź srebrnymi elementami. Kolejne do wyboru były tapety o wyrazistych geometrycznych wzorach, które częściej niż w polskich wnętrzach, spotkać można było za granicą. Niezależnie jednak od rodzaju, tapety świetnie wpasują się w retro klimat naszego mieszkania. Z pewnością zwrócą uwagę swoją formą oraz za sprawą różnorodności wzorów spełnią pożądaną funkcję dekoracyjną. To rozwiązanie pasować będzie zwłaszcza do pokojów. Salon natomiast „dobrze poczuje się” w towarzystwie jednorodnego koloru ściany, który jednak wzbogacony zostanie wzorem (ponownie w kolorze srebra lub złota). Jest to wybór nieprzytłaczający, elegancki, ale jednak nie traci na ozdobności. Najłatwiej przedstawia się sprawa z wykończeniem sufitu, ponieważ zwykle bywał po prostu biały. Tak też może stać się w nowoczesnej retro aranżacji. Przejdźmy do kuchni i łazienek. Od razu na myśl nasuwają się kafle – i słusznie, są one bowiem jednym z najbardziej charakterystycznych elementów lat przeszłych. Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że znajdowały się one w zdecydowanej większości domostw. Im również należy się drugie życie i warto sprawić, by pojawiły się w kuchni i łazience. Mogą być w jednolitych barwach lub delikatnie wzorzyste.
Styl retro jest bardzo plastyczny. Łączy przeciwieństwa (np. stare meble i nowoczesny sprzęt – dlaczego bowiem mielibyśmy rezygnować ze zdobyczy technologicznych?), łączy wiele wersji samego siebie (np. retro lat 50./60./70.). Wszystko zależy od osoby, która wnętrze wykańcza – w końcu ma ono odpowiadać jej gustowi, nawet jeśli byłby bardzo zakręcony. Styl retro daje możliwość zabawy wnętrzem i dodatkami – o nich również nie wolno zapominać, ponieważ potrafią być idealnym zwieńczeniem całego dzieła.
Więcej wpisów w tej samej kategorii
- Meble dębowe kolejnych pokoleń. Wyjątkowy design i stolarskie rzemiosło
- Wykończenie powierzchni mebli a ich pielęgnacja
- Kuchnia drewniana – klasyczne piękno
- Wigilia przy dębowym stole . Jak wprowadzić świąteczny nastrój do wnętrza?
- Magiczny świat w pokoju dziecka
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl skandynawski, rustykalny i kolonialny
- Jak dobrać kolor ścian do białych mebli?
- Czy białe meble pasują do sosnowego parkietu?
- Meble w stylu retro a wykończenie ścian. Kamień, tapeta czy jednolity kolor?
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl prowansalski, klasyczny i nowoczesny
- Kredensy kuchenne wracają do łask
- Białe meble Roma – styl i elegancja
- Kolekcja Genua – minimalizm w eleganckim wydaniu
- Praktyczny schowek - skrzynie i kufry Woodica
- Meble z góralską duszą
- Biurka Woodica idealne do pracy i nauki
- Zalety drewnianych mebli dziecięcych
- Meble dopasowane do obiektów gastronomicznych
- Francuska nuta w kolekcji Nicea
- Klasyka w najlepszym wydaniu
- Wymarzona sypialnia
- Kontrola jakości w przemyśle meblowym
- Meble w wyrazistych barwach, czyli styl retro w naszych domach
- Mała rzecz, duży efekt – uchwyty, zawiasy i prowadnice w naszych meblach
- Dlaczego nasze meble są odpowiedzią na Państwa potrzeby?
- Jakie meble kochają Polacy?
- Cech stolarzy – kiedyś i dziś
- Ponadczasowość mebli klasycznych
- Polskie meble drewniane
- Dobre, bo polskie!
- Oferowane sposoby wybarwiania mebli na kolor biały