Kredensy kuchenne wracają do łask
Historia kredensu
W czasach, gdy dworskie i pałacowe uczty były ulubionymi rozrywkami klasy wyższej, służba nieprzerwanie dbała o zachcianki swoich przełożonych. Wtedy też kredens był pomieszczeniem, które znajdowało się zwykle między kuchnią a jadalnią. Był miejscem dla obsługi, w którym przechowywane były przedmioty codziennego użytku niezbędne do spożywania posiłków: sztućce, zastawa, obrusy itp. Pomieszczenie to spełniało zatem jedną z głównych funkcji, które spełnia kredens współczesny i ten znany naszym babciom. To właśnie tam służba kończyła przyrządzać posiłki (np. dekorowała je i układała na talerzach), a następnie roznosiła na stoły. Biedniejsi, którzy nie mogli wydzielić osobnego pomieszczenia na kredens, przechowywali sztućce i zastawę w drewnianych skrzyniach – w ten sposób pojawił się znany nam wszystkim kredens – mebel kuchenny, służący do przechowywania przedmiotów i produktów, bez których żadne śniadanie, obiad czy kolacja obejść się nie mogą.
Osobno, a jednak razem?
Kredens to bardzo przydatny mebel, którego zalety doceniały XIX- i XX-wieczne gospodynie. Teraz, po latach, znów wraca do łask i od nowa staje się popularny, podbijając serca pań domu, designerów i projektantów. Skoro był tak popularny, dlaczego zniknął? Odpowiedź jest prosta, zmieniła się moda, pojawił się styl Art Déco, który wyparł kredensy na rzecz ciągów mebli z blatami – takich, jakie znamy dzisiaj. Kredens składa się z dwóch części: dolnej, masywnej komody, w której można przechowywać produkty sypkie, wymagające suchego, ciemnego miejsca i niekoniecznie chłodnego miejsca, a także przedmioty cięższe – np. talerze. Górna część (witryna) zwykle jest przeszklona i mocno cofnięta, by zrobić miejsce na blacie na położenie nań talerza i – nawiązując do przeszłości – udekorowania posiłku czy rozlania napojów. Za szybkami można wyeksponować najlepszą lub z jakiegoś powodu szczególną dla nas zastawę, dzięki czemu goście będą mogli ją podziwiać. Kredens można ustawić jako jeden mebel lub rozdzielić obie części – górną powiesić, a dolną po prostu ustawić pod nią.
Kredens w kuchni XXI wieku
Czas płynie nieubłaganie, a mebel ten znów zaczyna pojawiać się w naszych kuchniach. Ten fakt cieszy, ponieważ kredens jest bardzo praktyczny – każdy kto go posiada, dobrze o tym wie. Jego starodawne pochodzenie sprawia, że doskonale pasuje wszędzie tam, gdzie pożądane są postarzane lub stylizowane na stare meble – np. w kuchniach czy jadalniach urządzonych w stylu Vintage. Nie oznacza to jednak, że kredensu nie możemy umieścić w bardziej nowoczesnych aranżacjach – nic nie stoi na przeszkodzie by użyć go jako mocnego kontrastu dla mebli współczesnych. To ciekawy pomysł na przełamanie wnętrza, połączenie starego i nowego w jedną całość. Kredens zasługuje na szansę – jeśli z jakiegoś powodu nie sprawdzi się w kuchni lub jadalni, zawsze możemy potraktować go z dozą kreatywności i użyć jako oryginalnego regału na książki (górna witryna), a do tego siedziska, schowka na buty lub inne przedmioty, które mogą znaleźć się za drzwiczkami dolnej części kredensu. Warto spróbować, kredensy przeżywają swoiste odrodzenie i prawdopodobnie na dłużej zagoszczą we współczesnych kuchniach i jadalniach.
Więcej wpisów w tej samej kategorii
- Meble dębowe kolejnych pokoleń. Wyjątkowy design i stolarskie rzemiosło
- Wykończenie powierzchni mebli a ich pielęgnacja
- Kuchnia drewniana – klasyczne piękno
- Wigilia przy dębowym stole . Jak wprowadzić świąteczny nastrój do wnętrza?
- Magiczny świat w pokoju dziecka
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl skandynawski, rustykalny i kolonialny
- Jak dobrać kolor ścian do białych mebli?
- Czy białe meble pasują do sosnowego parkietu?
- Meble w stylu retro a wykończenie ścian. Kamień, tapeta czy jednolity kolor?
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl prowansalski, klasyczny i nowoczesny
- Kredensy kuchenne wracają do łask
- Białe meble Roma – styl i elegancja
- Kolekcja Genua – minimalizm w eleganckim wydaniu
- Praktyczny schowek - skrzynie i kufry Woodica
- Meble z góralską duszą
- Biurka Woodica idealne do pracy i nauki
- Zalety drewnianych mebli dziecięcych
- Meble dopasowane do obiektów gastronomicznych
- Francuska nuta w kolekcji Nicea
- Klasyka w najlepszym wydaniu
- Wymarzona sypialnia
- Kontrola jakości w przemyśle meblowym
- Meble w wyrazistych barwach, czyli styl retro w naszych domach
- Mała rzecz, duży efekt – uchwyty, zawiasy i prowadnice w naszych meblach
- Dlaczego nasze meble są odpowiedzią na Państwa potrzeby?
- Jakie meble kochają Polacy?
- Cech stolarzy – kiedyś i dziś
- Ponadczasowość mebli klasycznych
- Polskie meble drewniane
- Dobre, bo polskie!
- Oferowane sposoby wybarwiania mebli na kolor biały