Dobre, bo polskie!
W naszym kraju dużo mówi się o jakości zagranicznych produktów, także o ich pozytywnych cechach. Zachwala się japońskie samochody, francuskie wino, włoskie jedzenie, niemiecką solidność, czy szwajcarską precyzję. Oprócz tego docenia się zagranicznych fachowców, jak również zwykłych pracowników. Mało natomiast mówi się w Polsce o nas samych, o rodakach i ich zdolnościach, a także naszych wyrobach. Nie doceniamy się, ale na szczęście robią to ludzie z zagranicy. Działo się tak już w przeszłości, sam Napoleon Bonaparte powiedział: „Jeśli coś jest niemożliwe do wykonania, dajcie to zrobić Polakom”. Można wnioskować, że jesteśmy narodem nie tylko kreatywnym, podchodzącym do problemu ze świeżym spojrzeniem, ale także pracowitym. Czy podpisujemy się pod tym my sami? Najczęściej nie, gdyż zajęci jesteśmy spoglądaniem przez ramię na innych. To błąd, który powinniśmy jak najszybciej naprawić.
Made in Poland
Spójrzmy na te produkty, które zyskały zwolenników w Europie i na świecie, a są wytwarzane w Polsce. Można to zweryfikować przeglądając dane statystyczne dotyczące towarów eksportowanych z naszego kraju. Według Głównego Urzędu Statystycznego wartość towarów, które trafiły na eksport w okresie styczeń-listopad 2014 wyniosła 150,8 mld euro. Polacy słyną w świecie ze świetnej jakości fachowców różnego rodzaju, w tym stolarzy i meblarzy, którzy dzięki wielowiekowemu doświadczeniu w branży są istnym skarbem. Dzieje się tak nie tylko dzięki temu, że mimo fachu w ręku są także niezmiernie pracowici, ale też poprzez szkoły, które kształcą młodych ludzi na profesjonalistów w każdym calu. Prócz fachowców w branży stolarskiej możemy pochwalić się także światowej jakości twórcami gier komputerowych. Biorąc pod lupę choćby zbliżającą się premierę najnowszej części przygód Geralta z Rivii w grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – premiera ma mieć miejsce 19 maja bieżącego roku, a już na chwilę obecną sprzedanych zostało ponad milion kopii – gra przed premierą zyskała uznanie graczy i recenzentów z całego świata. Kolejnym przykładem mogą być polskie warzywa i owoce, np. jabłka, czarna porzeczka – zostajemy docenieni za jakość, smak i cenę tych produktów. Wartość eksportu produktów przemysłu rolno-spożywczych w 2014 roku przekroczyła 20 mld euro. Nie można zapomnieć także o jednym
z największych dóbr produkowanych w Polsce. Mam na myśli meble drewniane. Cenią je nabywcy nie tylko z Europy, ale także z odległych zakątków globu. Polskie meble drewniane cechują się doskonałą jakością wykonania oraz konkurencyjną ceną. Faktem jest, że drewno posiada szereg naturalnych walorów. Można pomyśleć, że każdy kraj mógłby produkować dobre meble, ale tak nie jest. To właśnie nasze, polskie meble są chętnie kupowane na świecie – wszystko dzięki profesjonalizmowi z jakim polscy stolarze podchodzą do pracy, a także doświadczeniu i pasji z którą są tworzone. W roku ubiegłym polscy producenci mebli wyeksportowali towar o łącznej wartości 33,8 mld złotych, czyli o 14% więcej niż w roku 2013. Wielkim sukcesem jest także obecność polskich mebli w domach wielu mieszkańców naszej planety. Jesteśmy piątą światową potęgą w dziedzinie meblarstwa, przed nami są tylko Chiny, Niemcy, Włochy i USA. Aż 90% mebli wyprodukowanych w Polsce trafia do odbiorców z zagranicy. Świadczy to o zaufaniu, jakim darzeni są polscy producenci, ale także o jakości wykonywanych mebli oraz konkurencyjnych cenach.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Powyższe zestawienie jest tylko wierzchołkiem góry lodowej i w tym przypadku jest to jak najbardziej pozytywne. Jesteśmy doceniani nie tylko przez zagranicznych turystów, ale także nabywców polskich produktów. To dobrze wróży na przyszłość. Polscy producenci mają szansę rozwijać swoje zakłady, a towary najwyższej jakości mają szansę trafić w ręce wymagających klientów. Cieszy fakt, że z takim uznaniem na świecie spotykają się polskie meble drewniane – skoro w tak dużej ilości trafiają za granicę muszą reprezentować naprawdę wysoki poziom. Polacy powinni wręcz pytać w sklepach o polskie meble lub, by uniknąć płacenia pośrednikom, w celu zakupu udawać się prosto do producenta. Zyskują wtedy gwarancję jeszcze niższej ceny, a także mebli doskonałej jakości i światowej klasy. Powinniśmy się cieszyć, że jesteśmy w tak komfortowej sytuacji. Zagraniczni klienci muszą sprowadzać polskie meble do swojego kraju, a polscy konsumenci mają je na wyciągnięcie ręki.
Więcej wpisów w tej samej kategorii
- Meble dębowe kolejnych pokoleń. Wyjątkowy design i stolarskie rzemiosło
- Wykończenie powierzchni mebli a ich pielęgnacja
- Kuchnia drewniana – klasyczne piękno
- Wigilia przy dębowym stole . Jak wprowadzić świąteczny nastrój do wnętrza?
- Magiczny świat w pokoju dziecka
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl skandynawski, rustykalny i kolonialny
- Jak dobrać kolor ścian do białych mebli?
- Czy białe meble pasują do sosnowego parkietu?
- Meble w stylu retro a wykończenie ścian. Kamień, tapeta czy jednolity kolor?
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl prowansalski, klasyczny i nowoczesny
- Kredensy kuchenne wracają do łask
- Białe meble Roma – styl i elegancja
- Kolekcja Genua – minimalizm w eleganckim wydaniu
- Praktyczny schowek - skrzynie i kufry Woodica
- Meble z góralską duszą
- Biurka Woodica idealne do pracy i nauki
- Zalety drewnianych mebli dziecięcych
- Meble dopasowane do obiektów gastronomicznych
- Francuska nuta w kolekcji Nicea
- Klasyka w najlepszym wydaniu
- Wymarzona sypialnia
- Kontrola jakości w przemyśle meblowym
- Meble w wyrazistych barwach, czyli styl retro w naszych domach
- Mała rzecz, duży efekt – uchwyty, zawiasy i prowadnice w naszych meblach
- Dlaczego nasze meble są odpowiedzią na Państwa potrzeby?
- Jakie meble kochają Polacy?
- Cech stolarzy – kiedyś i dziś
- Ponadczasowość mebli klasycznych
- Polskie meble drewniane
- Dobre, bo polskie!
- Oferowane sposoby wybarwiania mebli na kolor biały