Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl skandynawski, rustykalny i kolonialny
Styl skandynawski
Myśląc: Skandynawia, od razu przenosimy się na Północ. I bardzo słusznie, bowiem to właśnie stamtąd, zgodnie z nazwą, przywędrował do Polski ten styl aranżacyjny. Szybko zebrał grono wielbicieli, którzy czym prędzej przenieśli go do swoich mieszkań i domów. Nie ma się co dziwić, styl ten jest bardzo interesujący i intrygujący. Z jednej strony minimalistyczny i jasny, z drugiej nie stroniący od dodatków i pełen kolorów. Bazuje na naturalności – pod każdym względem, poczynając od stosowanych materiałów, kończąc na oświetleniu. W związku ze sporym zalesieniem Skandynawii, a może zamiłowaniu do natury, we wnętrzach króluje drewno – materiał niezwykle uniwersalny, ale także solidny, wytrzymały i… piękny. Znajdziemy go nie tylko patrząc na meble, ale często również na podłogę. W skandynawskich wnętrzach musi być jasno. Dlatego też zdecydowanie przeważają jasne barwy: biel, delikatny szary czy beżowy. Czasami spotyka się kontrastowe przełamania ciemniejszymi kolorami. By uzyskać optymalną jasność nie wystarczy sztuczne oświetlenie. W związku z tym decydującym czynnikiem jest światło słoneczne – musi wpadać go przez okna jak najwięcej. Skandynawowie rezygnują z zasłon, wybierają raczej rolety, które są proste i funkcjonalne. Zamiast rozmachu wygrywa minimalizm. W tym miejscu objawia się druga strona medalu – dodatki, bardzo kolorowe, które ocieplają wnętrze, zwalczają monotonię, dodają uroku. Najczęściej są to barwne poduszki, ozdoby wiklinowe, wazony pełne kwiatów – trzeba pamiętać, że Skandynawowie kochają naturę. W stylu skandynawskim naprawdę można się zakochać. Surowość ściera się tutaj z przytulnością, a całość aranżacji jest stworzona w tak unikalny sposób, że zawsze wygrywa ta druga opcja. Może dlatego, że mieszkańcy północnej części kontynentu są bardzo rodzinni.
Styl rustykalny
Retro, natura, minimalizm, wieś – te cztery hasła są kwintesencją stylu rustykalnego. Słownikowa definicja wyrazu „rustykalny” to: „mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie”1. Wydawać by się mogło, że urządzenie go jest sprawą prostą, ale jest przeciwnie. To trudny styl, któremu jednak warto poświęcić czas i energię, bowiem efekt końcowy potrafi zwalić z nóg – wprost na meble wykonane z drewna. Meble muszą być wykonane z naturalnych materiałów – w innym wypadku po prostu nie będą pasować. Drewno nadaje się do tego celu idealnie, spełnia podstawowy warunek (dar otaczającej wieś przyrody), a dodatkowo posiada szereg czysto praktycznych i pożądanych zalet: jest trwałe i wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu w czystości, a meble z niego wykonane są masywne, dzięki czemu idealnie wpasowują się w rustykalny klimat. Są również po prostu praktyczne i dodają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Niektóre elementy mebli drewnianych mogą być wykonane z metalu – przykładem niech będą zawiasy, dodatkowo specjalnie ręcznie pordzewiane. Ma to na celu sprawienie wrażenia, że są stare i wysłużone. Osoby, które wybierają styl rustykalny cenią go za oferowany komfort, przytulność i ciepło z niego emanujące. Nie ma się co bać innych naturalnych surowców – np. kamień również jest mile widziany w rustykalnym wnętrzu. Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominują oczywiście naturalne barwy drewna, ale również jasne, pastelowe tonacje. Mieszkanie urządzone w rustykalnym stylu nie może obejść się bez znacznych ilości dodatków: ceramiki i wikliny pod różnymi postaciami, poduszek i wzorzystych tkanin.
Styl kolonialny
Ten sposób na urządzenie wnętrza jest swoistą pamiątką z XIX-wiecznych kolonii brytyjskich umiejscowionych w Afryce czy Azji. Łączy w sobie to, co Anglicy starali się wprowadzić we wnętrzach zamieszkiwanych domów z dala od domu rodzinnego – przytulność, komfort, elegancję. Podobnie jak poprzednie dwa style garściami czerpie z natury, ale w odróżnieniu od nich, z tej egzotycznej. Dominują masywne, ciężkie meble z mahoniu, palisandru czy akacji azjatyckiej, przełamane lżejszymi odmianami: bambusem i rattanem. W przeszłości było to dyktowane dostępnością właśnie takich odmian drzew. Obecnie meble w stylu rustykalnym są często sprowadzane bezpośrednio z Afryki i Azji – dzięki oryginalnemu pochodzeniu sprawiają, że wnętrze jest naprawdę niepowtarzalne. Meble są ciemnej barwy, a kolory wnętrza z nimi spokrewnione. To odcienie, które nierozerwalnie kojarzą się z ziemią: brązy, beż, ale także te jaśniejsze, np. biel. Wspólnie tworzą spójne kompozycje. Styl kolonialny lubi dodatki. Szczególnie takie, które przywodzą na myśl odległe rejony, z których się wywodzi. Dlatego do wnętrz kolonialnych pasują: azjatyckie naczynia, afrykańskie posążki, na ścianach mogą pojawić się stare mapy lub przedmioty kojarzące się z dalekimi podróżami. Nie może zabraknąć także tkanin w różnych wydaniach. Styl ten jest dobrym wyborem dla ludzi, którzy kochają podróże i cenią sobie elegancję.
Więcej wpisów w tej samej kategorii
- Meble dębowe kolejnych pokoleń. Wyjątkowy design i stolarskie rzemiosło
- Wykończenie powierzchni mebli a ich pielęgnacja
- Kuchnia drewniana – klasyczne piękno
- Wigilia przy dębowym stole . Jak wprowadzić świąteczny nastrój do wnętrza?
- Magiczny świat w pokoju dziecka
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl skandynawski, rustykalny i kolonialny
- Jak dobrać kolor ścian do białych mebli?
- Czy białe meble pasują do sosnowego parkietu?
- Meble w stylu retro a wykończenie ścian. Kamień, tapeta czy jednolity kolor?
- Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl prowansalski, klasyczny i nowoczesny
- Kredensy kuchenne wracają do łask
- Białe meble Roma – styl i elegancja
- Kolekcja Genua – minimalizm w eleganckim wydaniu
- Praktyczny schowek - skrzynie i kufry Woodica
- Meble z góralską duszą
- Biurka Woodica idealne do pracy i nauki
- Zalety drewnianych mebli dziecięcych
- Meble dopasowane do obiektów gastronomicznych
- Francuska nuta w kolekcji Nicea
- Klasyka w najlepszym wydaniu
- Wymarzona sypialnia
- Kontrola jakości w przemyśle meblowym
- Meble w wyrazistych barwach, czyli styl retro w naszych domach
- Mała rzecz, duży efekt – uchwyty, zawiasy i prowadnice w naszych meblach
- Dlaczego nasze meble są odpowiedzią na Państwa potrzeby?
- Jakie meble kochają Polacy?
- Cech stolarzy – kiedyś i dziś
- Ponadczasowość mebli klasycznych
- Polskie meble drewniane
- Dobre, bo polskie!
- Oferowane sposoby wybarwiania mebli na kolor biały