Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl prowansalski, klasyczny i nowoczesny

Większość z nas przywiązuje dużą wagę do otoczenia, w którym się znajduje. Szczególnym miejscem jest nasz dom czy mieszkanie. Jego aranżacja ma bezpośredni wpływ na samopoczucie mieszkańców oraz odbiór przez gości. Im bardziej styl wpisuje się w nasz gust, z tym większą przyjemnością będziemy spędzać czas w naszych czterech kątach, tym chętniej będziemy spotykać się w nich z rodziną czy znajomymi. Warto urządzić mieszkanie w interesującym nas stylu. Przyjrzyjmy się trzem z nich: prowansalskiemu, klasycznemu oraz nowoczesnemu.


Styl prowansalski

To styl wywodzący się z południowych terenów Francji. Myśląc „Prowansja”, przychodzą nam na myśl wielkie lawendowe pola, otaczające dom porośnięty winoroślą; zioła, które pachną w kuchni oraz beztroska idyllicznej, utopijnej wsi – krainy pełnej szczęścia i obcowania z naturą. Skojarzenia są jak najbardziej na miejscu, ponieważ styl prowansalski wszystkie te elementy przenosi do naszego domu, nawet jeśli znajduje się on w Polsce, a nie we Francji, nawet jeśli mieszkamy w mieście, a nie na wsi. Zapach lawendy rozniesie się po wnętrzu, gdy umiejscowimy ją w wazonach, pęki ziół zawiesić możemy w kuchni. To pierwszy krok do nawiązania kontaktu z przyrodą, która jest podstawą tego stylu. Kolejnym ważnym elementem są drewniane meble. Mają one proste, harmonijne kształty, które nie burzą sielankowego nastroju. Wyróżnia je natomiast bardzo bogata ornamentyka – ozdoby widać wszędzie. Najczęściej spotyka się rzeźbione motywy roślinne, kwiatowe – to kolejny ukłon w stronę natury. Meble zwykle są w jednym z pastelowych kolorów, uzupełnionych bielą. Mogą to być: oliwkowa zieleń, delikatny błękit, beż oraz oczywiście lawendowy. Meble prowansalskie przypominają te ze stylu Shabby Chic i często są z nimi mylone. Trzeba pamiętać, że meble z tego drugiego są celowo przecierane, by uzyskać efekt zużycia. Styl prowansalski kocha dodatki – najbardziej te związane z naturą. Wcale nie budzi to zaskoczenia.

Styl klasyczny

Styl ten odwołuje się do tego, co zostało już przetestowane i sprawdzone w poprzednich epokach. Kojarzyć się będzie z luksusem, komfortem i elegancją na bardzo wysokim poziomie. Materiały wykorzystywane do stworzenia aranżacji również muszą być z wyższej półki – jakość ma tutaj decydujące znaczenie. Dlatego też do tego stylu pasuję meble drewniane – są ponadczasowe, podobnie do samego stylu, wytrzymałe i eleganckie. Posiadają wszystkie przymioty wymagane przez klasyczny styl. Meble są głównie antykami lub przynajmniej powinny być na nie stylizowane. Pasują także meble ze stylu pałacowego, np. popularne Ludwiki. Dwa najważniejsze meble, to stół w jadalni oraz toaletka w sypialni – elementy obowiązkowe. W salonie nie może zabraknąć mebli tapicerowanych – są one jednym z wyznaczników, które po prostu muszą znaleźć się w klasycznej aranżacji. Meble nie powinny być bogato zdobione (za to wszystko inne już tak) – przeważają delikatne dekoracje, proste, harmonijne kształty. Kolorystycznie również powinno być łagodnie i stonowanie, opcjonalnie można zastosować ciemniejsze, głębokie, nasycone barwy. Przełamanie mogą stanowić dodatki, których styl klasyczny wymaga. Kryształy, złote, srebrne ozdoby, tekstylia – takie elementy są bardzo mile widziane. Nadają całości przepychu, ale wskazują również na elegancję.

Styl nowoczesny

Styl ten charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, prostotą oraz wręcz ascetycznym minimalizmem – wszystko co nie jest konieczne, jest usuwane. Czasami tyczy się to nawet elementów mebli, do których jesteśmy przyzwyczajeni i bez których nie wyobrażamy sobie pozostania funkcjonalności mebla na takim poziomie, na jakim byłaby, gdyby te elementy posiadał. Mam na myśli np. uchwyty szuflad – w zależności od stylu są wykonywane w różnych wersjach, ale widać je i wiadomo jak z nich korzystać. W nowoczesnym stylu, uchwyty często są usuwane, a otwieranie odbywa się „na dotyk” – polega na naciśnięciu frontu szuflady. Gdy tego dokonamy, mechanizm otwierający pozwoli dotrzeć do zawartości. Minimalistyczne i proste, prawda? Nowoczesność lubi też porządek i harmonię – dlatego meble często ustawiane są w liniach prostopadłych lub równoległych w celu uzyskania tych dwóch cech. Dekoracje są ograniczane do minimalnego minimum. Ten styl nie ma miejsca na bibeloty i inne drobiazgi. Meble wykonane są głównie ze stali nierdzewnej i chromu – do ich wykończenia wykorzystuje się skórę, szkło i drewno. W kolorach rządzi klasyka: kontrastowe zestawienia czerni i bieli, które przełamane są pojedynczymi elementami w bardziej żywych barwach: czerwonej, żółtej i niebieskiej. Często wykorzystywane są harmonijne kolory: ciepły brąz oraz szeroka gama szarości. Styl ten doskonale nadaje się dla minimalistów – będą czuć się w nim jak ryby w wodzie.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Więcej wpisów w tej samej kategorii

Wpisy powiązane tagami

FACHOWI KONSULTANCI

Nasi konsultanci to profesjonalny zespół ludzi, którzy udzielą wyczerpujących informacji i pomogą dokonać właściwego wyboru.

DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Nasza oferta obejmuje wniesienie mebli do mieszkania lub domu klienta oraz montaż mebli na miejscu.

SZYBKA WYSYŁKA

Nasze meble dostarczamy na miejsce własnym środkiem transportu, w krótkim czasie, z zachowaniem bezpieczeństwa przesyłek.

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jedną z honorowanych form płatności za zakupione meble jest płatność przy odbiorze, która gwarantuje spokojną i bezpieczną transakcję.

Promocja PayU Raty 0%Promocja PayU Raty 0%